Část 1.: Úvod

Myčka na nádobí: V některých domácnostech jde o samozřejmost, v jiných je zatím naprostou neznámou. Zařízení, které si ti, co se s ním již měli možnost seznámit, zamilovali. Vaření může být zábava, mytí nádobí rozhodně ne. Není nic příjemnějšího, než po večeři vše naskládat do myčky. Výsledek je ohromující. Je uklizeno a místo trápení se nad dřezem a máchání si rukou v něm, se můžete věnovat třeba rodině. Je až zarážející, že my Češi jsme bez takto báječného zařízení mohli tak dlouho žít. A přitom počátky strojního mytí nádobí se datují již do předminulého století.

mycka

Obrázek 1: Myčka na nádobí (Joel Houghton, 1850)

Světlo světa oficiálně spatřila 1. myčka v roce 1850. Patentoval si ji Joel Houghton. Sice dřevěná, klikou poháněná, ale myčka na nádobí! Nádhera. Přezevše je ale zásadním jménem v historii strojního mytí nádobí Josephina Cochranová, vnučka slavného Johna Fitche, vynálezce parníku. Josephina nezapřela vynálezecký gen a sestrojila první, motorem poháněnou myčku. Nesmíme také zapomenout na W. H. Livense. Právě on dal tomuto zařízení v podstatě finální tvar a přiblížil ho, víc než kdo jiný, běžným domácnostem. Stalo se tak v roce 1924. Jeho vynález se už velice podobal myčkám 21. století.

U nás se začaly myčky na nádobí objevovat mnohem později. V roce 1992 bylo myčkou vybaveno 0,2 % tuzemských domácností. O 8 let později to bylo 6 % a v roce 2011 vlastnilo myčku více než 27 domácností ze sta. Je to ohromující nárůst, který stále pokračuje. Svědčí o výhodách tohoto zařízení a samozřejmě také o nárůstu blahobytu v české kotlině.

S příchodem strojního mytí nádobí přichází také nové požadavky na mycí prostředky. U ručního mytí jde především o mechanické čištění pomocí kartáče či houbičky. Nádobí se s pomocí horké vody a detergentu trápí tak dlouho, dokud není čisté. U strojního mytí se už však na mechanické síly tolik spoléhat nemůžeme. Hlavním tahounem na cestě k čistému nádobí je chemie. Ta dobrá, když se to udělá chytře! To ale trochu přeskakujeme. Abychom pochopili, jaké látky a proč v přípravcích na strojní mytí nádobí jsou, musíme pochopit, jak vlastně myčka funguje. To se dočtete hned v dalším díle našeho miniseriálu. Do té doby buďte Smart!

Snadno čisté nádobí Vám přeje Filip Houbička a celý tým Smart Cleaners

Zpět do obchodu