Část 4: Co obsahují tablety do myčky

Účel prášku nebo tablet do myčky je jasný. Cílem je odstranit nečistoty z nádobí, rozpustit je, nebo alespoň dispergovat v mycí vodě a zároveň zabránit jejich zpětnému ulpívání na umytém povrchu nádobí. Tím se usnadní odplavení nečistot společně s použitou mycí vodou a nádobí tak zůstává čisté i po usušení. Existují však další požadavky na zmíněné přípravky. Mimo jiné musí být kompatibilní s materiály, se kterými přichází do styku, ať už se jedná o nádobí či konstrukční materiály myčky, kvůli úspoře energie by měly fungovat při co nejnižších teplotách a měly by být maximálně šetrné k životnímu prostředí. To jsou tedy základní požadavky, které se na ideální prostředek určený ke strojnímu mytí kladou. V praxi je to samozřejmě komplikovanější, a ne každý zakoupený přípravek se těmito vlastnostmi může chlubit. Spíš málokterý. Jak je to možné? Vždyť to zní tak jednoduše! Zní, ale jednoduché to není.

Smart Cleaners-tablety do myčky-1 

Všechny výše popsané vlastnosti není bohužel schopna dodat jedna jediná látka. Mycí přípravky jsou tedy poměrně komplikované směsi sestávající z relativně velkého množství chemikálií, někdy zkombinovaných dobře, jindy ne. Obecně je lze rozdělit podle typu a funkce do šesti skupin. Jsou to:

  • tenzidy, tedy povrchově aktivní látky, které usnadňují rozpouštění tuků a olejů ve vodě,
  • alkálie (zásady), které usnadňující emulgaci olejů ve vodě a zároveň upravují pH vody na „optimum“, čímž vytváří ideální prostředí pro funkci dalších látek obsažených v tabletách,
  • bělidla, které oxidují barevné nečistoty,
  • enzymy schopné štěpit nečistoty na bázi sacharidů a bílkovin,
  • plnidla pomáhající změkčovat vodu a maskují ionty kovů, které by jinak bránily mytí. Také udržují nečistoty v roztoku, čímž brání jejich zpětné depozici.
  • pomocné látky, které mívají různé role. Jsou to zejména látky, které napomáhají dezintegraci tablet, jejich obarvení či provonění.

Při formulaci tablet každý chemik narazí na stejný problém, a to dát nemalý počet chemikálií z těchto různorodých skupin dohromady tak, aby výsledný mycí efekt byl co nejlepší i přesto, že každá z nich ideálně pracuje v různých, často protichůdných podmínkách. Typickým příkladem jsou enzymy, které pracují nejlépe okolo 50°C, zatímco odstraňování tuků vyžaduje co nejvyšší teplotu. Problém však je, že enzymy se při vyšších teplotách rozkládají a jejich efekt je minimální a nad 70 °C je již téměř nulový. Když už jsme u teploty vody, platí také, že při každém jejím zvýšení o 10°C  se rychlost chemických reakcí zdvojnásobuje, ale čím vyšší teplota, tím vyšší náklady.

Obdobná situace je u hodnoty pH. Čištění nádobí probíhá nejlépe v silně alkalickém prostředí, ale optimální prostředí pro většinu enzymů je neutrální nebo jen lehce zásadité. V silně kyselém a zásaditém prostředí se dezaktivují. Na druhou stranu, užívaná bělidla, tedy oxidační látky, pracují nejlépe při pH okolo 10.

Další komplikace při vývoji mycích přípravků a vlastně i myček na nádobí přináší snaha poskytnout spotřebiteli naprostý komfort. Při standardním mytí se společně myje nádobí vyrobeného z mnoha typů materiálů, zašpiněné různými typy nečistot. Myje se sklo,  porcelán, různé typy plastů a všemožné kovy, jako je nerezavějící ocel různé kvality, hliník a jeho slitiny, měď či mosaz a nakonec třeba i dřevo. Vidíte, že třeba oproti praní prádla je situace významně komplikovanější. Tam si zákazníci zvykli oblečení třídit podle druhu materiálu (bavlna, vlna, syntetika) a dokonce i podle barevnosti. To u myček nehrozí. Ale dost výmluv. Tohle není problém zákazníka. Leží na bedrech chemiků, kteří, když jsou dobří, kvalitní přípravek navrhnout umí.

Cílem tohoto dílu bylo udělat si představu o tom, jaké látky se v mycích prostředcích používají. Dá se říci, že obecně už jejich složení chápeme, takže se v následujících částech podíváme na jednotlivé skupiny podrobněji. Pomalu se blížíme k meritu věci. Bude to zajímavé. Na konci seriálu už pro Vás tableta do myčky nebude jen jakási kostka bůhví čeho a díky tomu se Vám výrazně zvýší šance si při nákupu vybrat ty správné!

Šťastnou ruku při výběru tablet do myčky Vám přeje Petr Houbička a tým Smart Cleaners

Zpět do obchodu